KLESZCZE 馃槤馃槤馃槤

Wzmaga si臋 aktywno艣膰 kleszczy

Szanowni Pa艅stwo,

pierwsze osobniki kleszczy staj膮 si臋 aktywne ju偶 na prze艂omie lutego i marca. Kleszcz mo偶e mie膰 wielko艣膰 g艂贸wki od szpilki, ale po najedzeniu si臋 zwi臋ksza sw贸j rozmiar wielokrotnie. Czeka na 偶ywiciela na krzewach, w trawie, w miejscach wilgotnych. Ich uk膮szenie cho膰 bezbolesne, mo偶e wi膮za膰 si臋 z ryzykiem zaka偶enia chorobami odkleszczowymi.

Nieleczona borelioza mo偶e prowadzi膰 do wielu gro藕nych powik艂a艅

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to choroba bakteryjna. Niewielki odsetek kleszczy jest nosicielami i nie ka偶dy kontakt z zaka偶onym kleszczem powoduje zachorowanie, ale je艣li borelioza si臋 rozwinie, mo偶e prowadzi膰 do powa偶nych powik艂a艅. Borelioza mo偶e rozwija膰 si臋 w ci膮gu miesi臋cy, a nawet lat. Bezwzgl臋dnie trzeba j膮 leczy膰. Dlatego ju偶 pierwsze objawy wymagaj膮 antybiotykoterapii.

Obserwujemy wzrost liczby zachorowa艅 na choroby odkleszczowe

W 2023 r. ponad 104 tys. os贸b zachorowa艂o na choroby odkleszczowe, w艣r贸d kt贸rych 99% stanowi艂a borelioza. W najnowszym raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia 聽dotycz膮cym chor贸b odkleszczowych wida膰 r贸wnie偶 wyra藕n膮 sezonowo艣膰 zachorowa艅.

Najwi臋cej pacjent贸w zg艂asza si臋 do lekarza pierwszego kontaktu z chorob膮 odkleszczow膮 w miesi膮cach wakacyjnych, tj. od czerwca do sierpnia, kiedy sp臋dzamy wi臋cej czasu w艣r贸d zieleni.

Badaj siebie, nie kleszcza

Badanie kleszcza pozwala jedynie okre艣li膰, czy jest on nosicielem kr臋tk贸w Borrelia. Dodatni wynik nie potwierdza przeniesienia kr臋tk贸w do organizmu ludzkiego. Nie mo偶na zatem na podstawie badania kleszcza potwierdzi膰, 偶e dosz艂o do zara偶enia u cz艂owieka.

鈥 Takie badanie, zgodnie z przepisami, nie mo偶e by膰 uznane za badanie diagnostyczne. Co wi臋cej, nie jest tak偶e rekomendowane przez gremia naukowc贸w oraz specjalist贸w w dziedzinie chor贸b zaka藕nych 鈥 informuje Monika Pintal-艢limak, prezes Krajowej Rady Diagnost贸w Laboratoryjnych.

Kleszcza wk艂utego w sk贸r臋, nale偶y usun膮膰 jak najszybciej

Im d艂u偶ej kleszcz ma kontakt z krwi膮 cz艂owieka, tym wi臋ksze jest ryzyko zaka偶enia. Znacz膮cy wzrost ryzyka zaka偶enia bakteri膮 przenoszon膮 przez kleszcze pojawia si臋 po 36 godzinach od momentu wk艂ucia. W aptekach dost臋pne s膮 odpowiednie narz臋dzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy. Wszystkie z nich gwarantuj膮 bezpieczne uchwycenie kleszcza bli偶ej sk贸ry i skuteczne wyci膮gni臋cie go.

Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta podpowiada, jak rozpozna膰 zaka偶enie, kiedy uda膰 si臋 po pomoc do lekarza oraz co zrobi膰 kiedy kleszcz pozostanie w sk贸rze.

Poradnik pacjenta to kompleksowy materia艂 informacyjny o systemie ochrony zdrowia i profilaktyce. Wszystkie poradniki dost臋pne s膮 na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/

Ten wpis zosta艂 opublikowany w kategorii aktualnosci. Dodaj zak艂adk臋 do bezpo艣redniego odno艣nika.

Mo偶liwo艣膰 komentowania jest wy艂膮czona.