DRODZY UCZNIOWIE!!! W CZASIE NAUKI ZADBAJCIE O …..SWOJE OCZY

Zdalne nauczanie, które w chwili obecnej zastępuje nam tradycyjne nauczanie w szkole, w głównej mierze opiera się o pracę z komputerem. Większość z Was zapewne do niedawna, czyli do czasu sprzed epidemii i tak wiele czasu spędzała przed monitorem, ale teraz liczba godzin na to poświęcanych  zapewne znacząco się zwiększyła. Musicie przecież być na „lekcjach”, odrobić zadania i przesłać je nauczycielom czy poszukać potrzebnych materiałów w Internecie. A do tego jeszcze telewizja proponuje ciekawe programy i  lekcje dla uczniów, które warto zobaczyć.  No i wreszcie wielu z Was nadal, w szerokim zakresie, korzysta z telefonów komórkowych -do kontaktu z kolegami, do rożnego rodzaju gier. Czas bez wychodzenia z domu często jest właśnie teraz tak zagospodarowywany. A to duże obciążenie dla Waszego zdrowia, zwłaszcza dla oczu. Skutkiem zmęczonych oczu może być ból głowy, gorsza koncentracja, trudności z zapamiętywaniem.

Warto więc w ciągu dnia wykonać kilka prostych ćwiczeń,  które pozwolą zmęczonym oczom odpocząć a Wy poczujecie się znacznie lepiej.

O to kilka propozycji:

  • Usiądź prosto, swobodnie oddychaj, utwórz z dłoni „miseczki” i nakryj nimi oczy, nie dotykając gałek ocznych. Zrób to tak, aby oczy były w ciemności. Pozostawaj w takiej pozycji przez chwilę-ok. 1 minuty. Ćwiczenie powtarzaj, gdy tylko poczujesz, że Twoje oczy są zmęczone, zaczyna Cię boleć głowa.
  • Pocieraj dłonie o siebie tak długo, aż poczujesz ciepło ( im większe tym lepiej). Następnie zakryj otwarte oczy dłońmi, ułożonymi w „miseczki”, bez dotykania gałek ocznych.  Prawa ręka przykrywa prawe oko, lewa ręka -lewe oko.  Oczy będą chłonęły wytworzone ciepło, co sprawi, że poczują się „zrelaksowane”. Ćwiczenie powtarzaj kilka razy podczas pracy z komputerem. 
  • Oderwij wzrok od komputera. Wyobraź sobie tzw. „leniwą ósemkę”, czyli ósemkę, która się położyła ( inaczej znak nieskończoności). Możesz ją sobie też narysować. A teraz podążaj wzrokiem po kształcie ósemki , zaczynając od środka w kierunku górnej części lewego brzuszka, potem do skrzyżowania linii i dalej w kierunku górnej części prawego brzuszka.
  • Oderwij wzrok od monitora, zamrugaj kilka razy a następnie popatrz na coś odległego, znów zamrugaj kilka razy i popatrz za okno. Zamknij oczy i wyobrażaj sobie zieloną łąkę ( 1-2 minuty). Zielony kolor jest kolorem relaksującym. Oddychaj przy tym swobodnie. Ćwiczenie powtarzaj zawsze, kiedy poczujesz się zmęczony.
  • Oderwij wzrok od monitora, popatrz na przeciwległą ścianę i spróbuj”narysować” na niej -bez poruszania głową, rożne kształty ( może być „leniwa” ósemka), linie faliste, linie krzyżujące się.

Pamiętajcie o podstawowej zasadzie podczas długotrwałej pracy z komputerem – TRZEBA SOBIE ROBIĆ KILKUMINUTOWE PRZERWY.  Ale tych przerw nie wykorzystujcie na grę na telefonie, bo Wasz wzrok znów musi intensywnie pracować. Lepiej chwilę się położyć, ewentualnie coś przekąsić, porozmawiać z bliskimi, pobawić się ze swoim zwierzakiem.

No i pamiętajcie monitor musi być ustawiony we właściwej odległości od twarzy-ok.50 cm.

                Rad udzieliła : Krystyna Jokiel-szkolny psycholog

P.S Przestrzegajcie wszystkich aktualnych zaleceń dotyczących zdrowia, kontaktów z innymi, bezpieczeństwa w sieci.

Jestem do Waszej dyspozycji za pośrednictwem  dziennika elektronicznego.

Do szybkiego zobaczenia w szkole !!!

Możliwość komentowania jest wyłączona.