PRZYTULMY SWOICH RODZICÓW

Drodzy uczniowie !!!

Tak, to nie pomyłka, że tak zatytułowałam swój apel do Was. Wasi rodzice, opiekunowie podobnie jak miliony innych w kraju codziennie stają w obliczu trudnych sytuacji, wyborów. Z niepokojem śledzą doniesienia medialne z kraju i zagranicy, zastanawiają się kiedy nastąpi poprawa. Zapewne robią wszystko aby Was i siebie ochronić przed zachorowaniem. Wielu rodziców, opiekunów martwi się o swoje miejsca pracy, o swoich dorosłych rodziców, o ważne sprawy, które z powodu epidemii musiały zostać odroczone na nieokreśloną przyszłość. W obecnej sytuacji, kiedy zostało wprowadzone zdalne nauczanie,zapewne większość rodziców, opiekunów zwiększyło swoje zaangażowanie w sprawy nauki swoich dzieci. Trzeba przejrzeć materiały wysłane przez nauczycieli, sprawdzić poprawność wykonanej pracy przez ucznia, pomóc mu jeśli czegoś nie umie. A tu jeszcze trzeba zadbać o codzienne sprawy, jak to w rodzinie-zakupy, gotowanie, prasowanie, sprzątanie, zajmowanie się młodszym rodzeństwem, itd, itd. To duże obciążenie dla nich, często okupione stresem.

 Stąd mój apel do Was–zadbajmy o swoich rodziców, opiekunów. Swoim zachowaniem nie dokładajmy im niepotrzebnych zmartwień, trosk. My dorośli  zdajemy sobie sprawę, że dla Was drodzy uczniowie obecny czas też nie jest łatwy -bo nie możecie prowadzić aktywności takiej, jak dotychczas. Nie możecie się spotykać ze sobą, nie możecie trenować, pójść do kina czy na czyjeś urodziny. Ta izolacja nikomu nie służy, ale jest konieczna i musimy ją przetrwać. Musimy wierzyć w to, że epidemia będzie do opanowania i wszystko wróci do normalności.

   A jak możecie zadbać o swoich rodziców, opiekunów? Oto kilka moich pomysłów.

  • w sposób szczególny podziękujcie im za przygotowany obiad, powiedzcie im przy tej okazji coś miłego
  • zaoferujcie swoją czynną pomoc przy przygotowaniu posiłku
  • sami przyrządźcie dla nich coś dobrego -może jakiś deser, sałatkę, koktajl, herbatę czy kawę

Jeśli ktoś umie może nawet coś samodzielnie upiec a potem wspólnie się delektować.

  • najlepiej jak potraficie wypełniajcie swoje stałe domowe obowiązki-bez przypominania z ich strony, wykłócania się
  • powiedzcie rodzicom, opiekunowi coś miłego przed ich wyjściem do pracy, np., że ładnie wyglądają w tym stroju, że życzycie im spokojnej pracy
  • najlepiej jak potraficie wykonujcie zadania zlecone przez nauczycieli, nie odkładajcie momentu pracy szkolnej do czasu aż rodzic czy opiekun przyjdzie do domu. Co potraficie zróbcie sami. Wspólnie sprawdźcie poprawność zadań.
  • uważnie obserwujcie swoich rodziców, opiekunów- ich nastrój, samopoczucie. Pytajcie jeśli coś Was zaniepokoi -„Mamo, tato, babciu mam wrażenie,że jesteś czymś bardzo zmartwiona, smutna, zdenerwowana, czy to prawda?. Oni na pewno nie będą Was obarczać swoimi problemami, ale sam fakt, że zainteresowaliście się ich samopoczuciem będzie dla nich bardzo ważny.
  • w wolnych chwilach zaproście ich do wspólnego zajęcia rekreacyjnego-poćwiczcie z nimi, zagrajcie w gry planszowe, karciane lub inne, pooglądajcie album ze zdjęciami, powspominajcie udane wakacje.
  • przytulajcie się do swoich rodziców, opiekunów i powiedzcie im, jak bardzo ich kochacie, nie wstydźcie się tego
  • pozwólcie rodzicom, opiekunom mieć wieczór dla siebie ( po godz 21.00). Oni też potrzebują chwili odpoczynku, wyciszenia. Nie absorbujcie ich już wtedy swoimi sprawami, jeśli to nie jest konieczne. Wy w tym czasie możecie coś sobie poczytać, porysować, przygotować się do snu. 

   Jeżeli macie własne pomysły lub chcielibyście się podzielić tym, jak Wy dbacie o Waszych rodziców to napiszcie do mnie przez dziennik elektroniczny.

Pozdrawiam i życzę Wam wszystkim dobrego samopoczucia.

Do zobaczenia w szkole                                                                 Psycholog szkolny Krystyna Jokiel

Możliwość komentowania jest wyłączona.