● WYCIECZKI ZAGRANICZNE

WIEDEŃ – 6-7 maja 2024r.

W dniach 6-7 maja 2024 r. odbyła się wycieczka klas 6b i 8a do Wiednia. Stolica Austrii zachwyciła nas wszystkich i krajobrazami, i zabytkami. Spacer po mieście rozpoczęliśmy od wizyty w ogrodach wiedeńskiego Belwederu, skąd udaliśmy się do Muzeum Hofburg, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć eksponaty związane ze słynną cesarzową Sissi. Nasza dalsza wędrówka przebiegała wzdłuż głównych arterii miasta, m.in. tuż obok gmachu Opery Wiedeńskiej, muzeum Albertina oraz domu Hundertwassera – uchodzącego za najpiękniejszy kompleks mieszkalny w mieście. Ukoronowaniem pierwszego dnia wycieczki była wizyta w niezwykle malowniczym budynku Muzeum Sztuki Naturalnej z ekspozycjami mineralogicznymi, paleontologicznymi czy zoologicznymi.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od odwiedzenia Pałacu Schonbrunn, z pięknymi wnętrzami i eksponatami upamiętniającymi panowanie cesarza Franciszka Józefa. Mieliśmy również okazję spacerować pięknymi alejkami otaczającymi gmach oraz podziwiać wspaniały ogród różany. Stąd udaliśmy się do serca miasta – katedry św. Szczepana – największej i najstarszej świątyni w stolicy Austrii. Ukoronowaniem naszej wizyty w Wiedniu był wjazd na wzgórze Kahlenberg, skąd król Jan III Sobiebieski dowodził wojskami polsko-hansburskimi przeciwko Turkom Osmańskim.

Wyjazd był bardzo udany, a Wiedeń zachęcił nas do tego, by jeszcze nieraz do niego powrócić.

OSTRAWA – 22 listopada 2019 r.

22 listopada uczniowie klas 6a i 6b uczestniczyli w wycieczce do Ostrawy. W programie była wizyta w Centrum Techniki. Tutaj uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz pełen fizycznych
i chemicznych ciekawostek oraz obejrzeć film 3D ukazujący piękno podwodnego świata. Później uczestnicy wycieczki udali się na ostrawskie Stare Miasto, gdzie była możliwość zakupienia pamiątek i podziwiania zabytkowej katedry. Wyjazd był bardzo udany!

Paryż – 4-7 czerwca 2019 r.

W dniach 4-7 czerwca 2019 r. odbyła się samolotowa wycieczka uczniów klas 2-8 do Paryża.

4 czerwca uczestnicy spotkali się w Katowicach-Pyrzowicach, skąd udali się na paryskie lotnisko Charles’a de Gaulle’a. Po przylocie do stolicy Francji nastąpił przejazd liniami RER do hotelu w dzielnicy Torcy.

Kolejne dni upłynęły pod znakiem intensywnego zwiedzania najważniejszych zabytków Paryża. Na początku wszyscy udali się metrem na wyspę Cité, gdzie znajduje się Katedra Notre Dame. Obecnie zabytek ten poddawany jest gruntownym pracom remontowym i renowacyjnym likwidującym skutki pożaru z 15 kwietnia 2019 r. Obszar wokół tej budowli jest pilnie strzeżony przez policję i żandarmerię francuską oraz całkowicie wyłączony ze zwiedzania.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Luwrze – dawnym pałacu królewskim, a obecnym muzeum sztuki. Tu wszyscy mieli okazję podziwiać wspaniałe eksponaty – zarówno obrazy, jak i rzeźby wykonane na przestrzeni wieków. Niekwestionowaną atrakcją była wizyta w przepełnionej turystami sali, w której znajduje się Mona Lisa Leonarda da Vinci.

Po sesji zdjęciowej przed słynną szklaną piramidą będącą wizytówką Luwru, uczestnicy wycieczki udali się Polami Elizejskimi przez Plac Concorde w kierunku Łuku Triumfalnego zbudowanego na cześć Napoleona. Spacer Polami Elizejskimi to okazja na podziwianie wspaniałych, leciwych platanów oraz wielu ekskluzywnych witryn najsłynniejszych projektantów na świecie, gdzie nie brakowało także akcentów trwającego w Paryżu w dniach 26 maja – 10 czerwca wielkoszlemowego turnieju tenisowego na kortach Rolanda Garrosa. Spod Łuku Triumfalnego wszyscy przemieścili się w kierunku Wzgórza Monmartre,

na szczycie którego znajduje się wspaniała Bazylika Sacré Coeur. Stąd też roztacza się piękny widok na cały Paryż.

Następny dzień rozpoczął się od spaceru malowniczymi Ogrodami Tuileries, położonymi między Luwrem a Placem Zgody i Sekwaną. Stąd uczestnicy poszli do Muzeum Perfum Fragonard. Tu można było zaopatrzyć się w oryginalne francuskie perfumy, których zapach może utrzymać się na ciele nawet do dwóch dni oraz dowiedzieć się tego, w jaki sposób dobiera się oraz tworzy najróżniejsze nuty zapachowe. Kolejnym punktem w planie dnia była wizyta na Placu Trocadero, skąd roztacza się wspaniały widok na Pola Marsowe oraz Wieżę Eiffla. Wszyscy uczestnicy udali się następnie na szczyt tej 300-metrowej budowli, pokonując wcześniej 700 schodów i przejeżdżając windą kursującą między II poziomem a iglicą budowli, gdzie znajduje się mimi-muzeum figur woskowych z Gustawem Eifflem i Thomasem Edisonem w roli głównej. Ze szczytu Wieży można podziwiać zapierający dech widok na całą stolicę Francji. Ukoronowaniem wycieczki był wspaniały, ponad godzinny rejs statkiem po Sekwannie.

Po trzech dniach przepełnionych niezapomnianymi wrażeniami nastąpił czas powrotu do domu. Z lotniska Charles’a de Gaulle’a wszyscy udali się w powrotny rejs do Katowic.

Wiedeń – 23-24 maja 2019 r.

W dniach 23-24 maja 2019 r. klasy szóste wzięły udział w szkolnej wycieczce do Wiednia.

Pierwszego dnia w programie wyjazdu znajdował się Pałac Schonbrunn należący niegdyś do monarchii Habsburgów. Tu uczniowie mogli zobaczyć warunki, w jakich mieszkała rodzina królewska oraz posłuchać o jej zwyczajach. Dookoła pałacu znajduje się piękny ogród, w którym był czas na sesję zdjęciową.

Drugiego dnia program był jeszcze bardziej intensywny. Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty na wzgórzu Kallenberg, z którego Jan III Sobieski dowodził zwycięską walką Polaków po Wiedniem. Wiktorię tę upamiętnia kamień węgielny opatrzony datą 12 września 1683 r. Stąd też można podziwiać niezwykle malowniczy krajobraz całej stolicy Austrii. Następnie grupa udała się w kierunku Wieży Dunaju. Obiekt ten liczący blisko 300 metrów jest jedną z wielu atrakcji miasta. Stąd również rozpościera się wspaniała panorama miasta. Kolejnym punktem programu było Muzeum Historii Naturalnej. Oprócz bezcennych eksponatów można było zobaczyć piękną architekturę budynku, który został zbudowany już w XIX wieku na życzenie króla Franciszka Józefa I. Zwieńczeniem całego wyjazdu był spacer przez historyczne centrum stolicy, nad którym góruje zabytkowy Kościół św. Szczepana.

Londyn – 5-8 czerwca 2018 r.

W dniach 5-8 czerwca 2018 r. odbyła się szkolna wycieczka samolotowa do Londynu, w której uczestniczyli uczniowie klas 4-7. Organizatorką wycieczki była Pani Beata Kawczyńska, która wraz z Panią Moniką Jacenik sprawowała opiekę nad dziećmi.

We wtorek 5 czerwca uczestnicy wylecieli z portu lotniczego w Pyrzowicach na podlondyńskie lotnisko Luton. Podróż trwała nieco ponad 1,5 godziny. Na miejscu wszystkich przywitała typowo brytyjska pogoda, tzn. stosunkowo niska temperatura, wiatr i pochmurne niebo.

Pierwszym punktem programu był usytuowany w centrum Londynu królewski Hyde Park, w którym można było podziwiać znajdujące się na wyciągnięcie ręki oswojone łabędzie, kaczki, a nawet czaple. Po opuszczeniu urokliwej scenerii parku dzieci mogły oglądać słynną londyńską Royal Albert Hall wraz z usytuowanym naprzeciwko pomnikiem króla Alberta oraz budynek prestiżowego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, którego członkami są Beata Pawlikowska oraz Wojciech Cejrowski. Stąd dzieci dotarły do Muzeum Sztuki Naturalnej, które robi ogromne wrażenie nie tylko ze względu na niezwykle cenną ekspozycję, lecz także dzięki oryginalnej barokowej architekturze. Następnie uczniowie udali się do samego serca stolicy, gdzie mieli okazję podziwiać panoramę miasta z perspektywy słynnego London Eye.

Drugi dzień wycieczki upłynął równie intensywnie i zaczął się od wizyty na stadionie klubu piłkarskiego Chelsea Londyn – Stamford Bridge. Tutaj dzieci miały okazję obejrzeć z bliska cały obiekt, odwiedzić szatnie zawodników oraz centrum prasowe, w którym wywiadów udzielają znani piłkarze. Stąd wszyscy udali się do londyńskiej twierdzy Tower of London, gdzie podziwiali insygnia królów oraz słynny skarbiec. Z tego miejsca rozciągał się niezwykle urokliwy obraz brytyjskiej stolicy wraz ze słynnym mostem zwodzonym Tower Bridge łączącym oba brzegi Tamizy. Tego dnia nie mogło zabraknąć również wizyty w pobliżu rezydencji brytyjskich monarchów Pałacu Buckingham, położonego w przepięknej scenerii tuż obok Green Park oraz Saint James Park. Stąd dzieci udały się do Opactwa Westminster, gdzie swój ślub brali księżna Kate i książę William.

Kolejny dzień rozpoczął się w słynnej wytwórni filmowej Warner Bros. Tutaj właśnie kręcono sceny do serii filmów o Harrym Potterze. Uczniowie mieli okazję odwiedzić jadalnię uczniów Hogwartu, zobaczyć słynny peron 9 i ¾ oraz wsiąść do pociągu, którym podróżował młody czarodziej. Stąd w wyjątkowo dobrych humorach wszyscy udali się do Oxfordu – siedziby jednegoz najlepszych uniwersytetów na świecie. Tutaj dzieci miały okazję spacerować po kampusie akademickim oraz zobaczyć gmach prestiżowego Chris Church, będącego architektonicznym pierwowzorem filmowego Hogwartu. Ostatniego dnia uczniowie odwiedzili Królewskie Obserwatorium Greenwich. Oprócz wizyty w Muzeum Marinistycznym nie mogło zabraknąć spaceru do miejsca, gdzie przebiega słynny południk zero. Tutaj dzieci miały czas na sesję zdjęciową przy zegarze, od którego ustala się najbardziej precyzyjny czas na Ziemi.

Greenwich był ostatnim punktem programu. Stąd uczestnicy wyjazdu udali się na lotnisko. Wszyscy, choć bardzo zmęczeni, gdyż każdego dnia trzeba było przejść dystans ok. 20 km, wrócili do domu z wieloma wspaniałymi wspomnieniami i marzeniami o planowanej w przyszłym roku wycieczce do Paryża.

Praga – 3 czerwca 2016 r.

W dniu 3 czerwca 2016 odbyła się zorganizowana przez Panią Monikę Jacenik wycieczka klasy 6a do Pragi. Po bardzo wczesnym wyjeździe i 6-godzinnej podróży dojechaliśmy do stolicy Czech. Na trasie naszej wycieczki znalazły się najważniejsze miejsca w mieście. Wędrówkę praskimi uliczkami zaczęliśmy od wizyty na Hradczanach, gdzie o godzinie 12.00 widzieliśmy uroczystą zmianę warty. Następnie pan przewodnik opowiadał ciekawostki na temat pobliskiej Katedry św. Wita – ważnego praskiego zabytku. Mieliśmy również okazję pospacerować słynną Złotą Uliczką oraz odwiedzić przepiękne Ogrody Wallensteina, gdzie można zobaczyć coś w rodzaju kamiennej „ściany płaczu”. W czasie naszego spaceru mogliśmy zobaczyć również, gdzie znajduje się Muzeum słynnego Franza Kafki oraz zobaczyć czeską ściankę upamiętniającą Johna Lennona. W czasie wycieczki nie mogło zabraknąć przejścia przez zabytkowy Most Karola łączący brzegi Wełtawy. Zwiedzanie Pragi zakończyło się w urokliwej Dzielnicy Żydowskiej. Tam czekał na nas autokar, którym zmęczeni, ale i bardzo zadowoleni, wróciliśmy (bardzo późno) do Katowic.

Możliwość komentowania jest wyłączona.