Na egzamin może przyjść wyłącznie uczeń zdrowy bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19 (gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni, utrata węchu lub smaku).
Uczeń, nie może przyjść na ten egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sam jest objęty kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły. Z wyjątkiem sytuacji, kiedy uczeń wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
Uczeń nie powinien wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy.
Na egzamin uczeń przynosi:
legitymację uczniowską,
własne przybory piśmiennicze – długopisy (lub pióro) z czarnym tuszem lub atramentem,
linijkę na matematykę,
małą butelkę wody – w czasie trwania egzaminu butelka z wodą stoi na podłodze przy nodze stolika (szkoła nie zapewnia wody pitnej oraz posiłków).
Uczeń nie może pożyczać przyborów od innych uczniów.
Cudzoziemcy przystępujący do danego egzaminu, w którym jako sposób dostosowania testu przyznano możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego, są zobowiązani przynieść własne słowniki.
Zaleca się zostawienie telefonu komórkowego ucznia w domu.
PRZYGOTOWANIE DO PRÓBNEGO EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
Uczeń zgłasza się na egzamin każdego dnia zgodnie z informacją zawartą w harmonogramie, o ściśle wyznaczonej godzinie. Harmonogram zostanie udostępniony w późniejszym terminie przez wychowawców klas.
Uczeń ustawia się przed wejściem do szkoły zachowując wskazane odstępy.
Uczeń może w dniu egzaminu zostawić rzeczy osobiste – plecak, torbę, kurtkę, telefon itp. w szafce szkolnej. Podczas korzystania z szatni minimalizujemy kontakt z innymi osobami, zachowujemy odległość od innych osób, zakrywamy usta i nos maseczką.
Czekając na wejście do szkoły albo sali, w której przeprowadzany jest egzamin, uczniowie zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
Przed wejściem do sali egzaminacyjnej dla każdego ucznia nauczyciel losuje numer stolika (z wyjątkiem uczniów, którzy pracują z arkuszami dostosowanymi), uczeń okazuje legitymację uczniowską, zajmuje miejsce przy wyznaczonym stoliku.
Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos (maseczką) do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.
Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,
wychodzi do toalety,
kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali.
Uczeń, jeżeli uzna to za właściwe, może mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.
Należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:
zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi,
niedotykaniu dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzeganiu higieny kaszlu i kichania (podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką).
EGZAMIN PRÓBNY ÓSMOKLASISTY
O wyznaczonej godzinie po rozdaniu arkuszy egzaminacyjnych uczeń:
zapoznaje się z instrukcją zamieszczoną na 1 oraz na 2 stronie arkusza,
sprawdza kompletność arkusza tj. czy arkusz egzaminacyjny zawiera: zeszyt zadań egzaminacyjnych oraz kartę odpowiedzi (j. polski, j. angielski); zeszyt zadań egzaminacyjnych, kartę rozwiązań zadań egzaminacyjnych oraz kartę odpowiedzi (matematyka),
wyciąga kartę rozwiązań zadań egzaminacyjnych wraz z kartą odpowiedzi,
sprawdza czy zeszyt zadań zawiera wszystkie kolejno ponumerowane strony,
o wszelkich brakach informuje nauczyciela.
W wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego (na stronie tytułowej zeszytu zadań oraz na karcie odpowiedzi, a w przypadku egzaminu z matematyki (arkusz OMA-100) również na karcie rozwiązań zadań egzaminacyjnych), uczeń zamieszczakod ucznia i numer PESEL. W przypadku uczniów którzy korzystają z arkuszy dostosowanych czynności te wykonują nauczyciele.
Po czynnościach organizacyjnych nauczyciel zapisuje na tablicy czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z danym arkuszem. Na egzaminie z języka angielskiego następuje odtworzenie płyty CD.
Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem nauczyciel przypomina uczniom o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi. (obowiązek ten nie dotyczy uczniów korzystających z arkuszy dostosowanych).
Po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym nauczyciel:
informuje zdających o zakończeniu pracy,
wyznacza dodatkowy czas 5minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na karcie odpowiedzi (dotyczy uczniów którzy maja obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi),
po upływie 5 minut należy zamknąć arkusz i odłożyć na brzeg stolika.
Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika. Przewodniczący zespołu nadzorującego w obecności ucznia sprawdza kompletność materiałów, przestrzegając zasad określonych w wytycznych. Dodatkowo, jeżeli zdający zgłasza zakończenie pracy wcześniej niż na 15minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem – przed odebraniem jego arkusza egzaminacyjnego członek zespołu nadzorującego sprawdza, czy uczeń zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi. W przypadku braku zaznaczeń poleca zdającemu wykonanie tej czynności (nie dotyczy uczniów korzystających z arkuszy z dostosowaniem).
Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.
Po zebraniu wszystkich prac nauczyciel poleca uczniom opuszczenie sali egzaminacyjnej z wyjątkiem ucznia, który będzie obecny podczas pakowania materiałów.
W przypadku wystąpienia u ucznia podczas trwania egzaminu niepokojących objawów chorobowych, uczeń zgłasza ten fakt nauczycielowi.
PO EGZAMINIE PRÓBNYM ÓSMOKLASISTY
W celu przestrzegania obowiązujących zasad bezpieczeństwa, należy pamiętać o konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym teście.
Wrażeniami po egzaminie zdający dzielą się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie – unikają spotkań w grupie np. przy wejściu do szkoły.
ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA ZWIĄZANE Z ORGANIZACJĄ EGZAMINU PRÓBNEGO ÓSMOKLASISTY
Przy wejściu do szkoły oraz w salach znajduje się płyn do dezynfekcji rąk.
Dezynfekcja rąk jest obowiązkowa.
Egzamin będzie przeprowadzony w salach szkolnych z zachowaniem odpowiednich odstępów pomiędzy uczniami oraz pomiędzy uczniami i nauczycielami.
Ławki w sali ustawione będą w taki sposób, aby pomiędzy uczniami zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.
Miejsca dla nauczycieli nadzorujących przebieg egzaminu będą przygotowane z zachowaniem co najmniej 1,5-metrowego odstępu od uczniów oraz od pozostałych nauczycieli.
W trakcie czynności organizacyjnych nauczyciele są zobowiązani zakrywać usta i nos oraz mieć założone rękawiczki.
Nauczyciele powinni do niezbędnego minimum ograniczyć poruszanie się po sali, w której jest przeprowadzany egzamin, konieczne jest jednak regularne nadzorowanie pracy uczniów w pozycji stojącej.
Jeżeli pozwalają na to warunki pogodowe, drzwi do szkoły oraz wszystkie drzwi wewnątrz budynku powinny być otwarte, tak aby uczniowie oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu nie musiały ich otwierać. Wyjątek stanowią egzaminy z języka obcego, gdzie jest odtwarzane nagranie.
Jeżeli ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego drzwi nie mogą być otwarte, należy zapewnić regularną dezynfekcję klamek/uchwytów.
Sale należy wietrzyć przed wpuszczeniem do nich uczniów, mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu (jeżeli pogoda na to pozwala oraz na zewnątrz budynku nie panuje zbyt duży hałas) oraz po teście, dbając o zapewnienie komfortu uczniów i nauczycieli uczestniczących w przeprowadzaniu egzaminu.
Toalety są na bieżąco dezynfekowane.
Nie używamy suszarek nawiewowych.
Podczas codziennych prac porządkowych, kładzie się szczególny nacisk na utrzymanie w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowanie powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, klawiatur, myszek, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich.
Ławki oraz krzesła w sali należy dezynfekować przed i po każdym egzaminie.
Dezynfekować należy również odtwarzacze płyt CD wykorzystywane do przeprowadzenia egzaminów z języka obcego.
Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń lub przedmiotów, tak aby uczniowie oraz inne osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminów nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
Na terenie szkoły będzie wyznaczone i przygotowane pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
DODATKOWE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W DNIU PRZEPROWADZANIA PRÓBNEGO EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni zapoznają się z zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa podczas egzaminów próbnych.
Nauczyciel / dyrektor szkoły / wychowawca informuje nauczycieli przeprowadzających egzamin w danej sali, że w tej sali do testu przystępuje uczeń chorujący na alergię albo inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie. Nauczyciele nadzorujący przebieg egzaminu w danej sali muszą posiadać taką wiedzę, aby nie interpretować takich objawów w przypadku danego ucznia jako objawów „niepokojących”.
Nauczyciele w rękawiczkach odbierają arkusze od dyrektora szkoły. Arkusze są rozdawane uczniom również przez osoby, które mają założone rękawiczki, oraz mają maseczką zakryte usta i nos.
Przed rozpoczęciem egzaminu należy poinformować uczniów o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:
zakazie kontaktowania się z innymi uczniami,
obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali po zakończeniu pracy z arkuszem,
niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką,
konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych uczniów po zakończonym teście,
należy unikać tworzenia się grup uczniów przed szkołą oraz przed salą, w której jest przeprowadzany egzamin – zarówno przed tym testem, jak i po jego zakończeniu. W tym celu dyrektor szkoły organizuje wejście do szkoły różnymi wejściami, rozpoczęcie i zakończenie egzaminu o różnych godzinach, dodatkowy nadzór nad uczniami,
należy poinstruować uczniów, aby wrażeniami po teście dzielili się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
O przyjętych rozwiązaniach należy poinformować uczniów i ich rodziców/prawnych opiekunów, z odpowiednim wyprzedzeniem.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U UCZNIA LUB U NAUCZYCIELA
Jeżeli uczeń lub nauczyciel przejawia niepokojące objawy choroby, nauczyciel informuje o tym dyrektora szkoły, który zapewnia odizolowanie ucznia lub innej osoby przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2m odległości od innych osób.
Dyrektor szkoły niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów ucznia o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania go ze szkoły, a w razie pogarszania się stanu zdrowia ucznia – także pogotowie ratunkowe.
W przypadku gdy stan zdrowia nie wymaga interwencji zespołu ratownictwa medycznego nauczyciel powinien udać się do domu transportem indywidualnym, pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej.
Pracownicy Zespołu w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy. Powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem POZ, a w razie pogarszania się stanu zdrowia – zadzwonić pod nr 999 albo 112.
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy poinformować pracownika o konieczności skontaktowania się z lekarzem POZ. Obszar, w którym poruszał się pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi procedurami, oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty).
W przypadku wystąpienia u ucznia lub nauczyciela, lub innej osoby biorącej bezpośredni udział w przeprowadzaniu egzaminu w danej sali niepokojących objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2, należy niezwłocznie przerwać test diagnostyczny tego ucznia oraz postępować jak w pkt VII.1.