PORADNIE UZALEŻNIEŃ BEHAWIORALNYCH DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – PROGRAM PILOTAŻOWY MINISTERSTWA ZDROWIA

W nowy rok wchodzimy z ważną ofertą skierowaną do dzieci i młodzieży oraz do rodziców. 17 stycznia 2022 rozpoczęły działalność Poradnie Uzależnień Behawioralnych dla Dzieci i Młodzieży w Czechowicach-Dziedzicach i w Pszczynie. Są one częścią pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia i działają w ramach kontraktu z NFZ. Program będzie trwał do czerwca 2023, a wnioski z jego przebiegu mają posłużyć do kolejnych działań skierowanych do dzieci i młodzieży, a także do określenia skali problemu związanego z używaniem nowych technologii. Ważne będzie oszacowanie na ile dzieci i młodzież korzystają z nowych technologii problemowo, na ile mają do czynienia z uzależnieniem, a na ile wystarczająca będzie profilaktyka.

Fundacja została wytypowana jako jedna z 10 placówek w całej Polsce (i jako jedyna w naszym regionie) do realizacji tego zadania.

Formy terapii:

• Terapia grupowa
  • Terapia rodzinna
  • Sesje psychoterapii indywidualnej
  • Porady diagnostyczne

Czas trwania leczenia: krótkoterminowa terapia do 3 miesięcy oraz terapia długoterminowa 6 i więcej miesięcy.

Oddziaływania terapii grupowej skierowane do dzieci i młodzieży w ramach 3 grup wiekowych:

I – do 4 klasy SP

II – 5-8 klasa SP

III – młodzież ze szkół ponadpodstawowych

W planach również grupa terapeutyczna dla rodziców.
Prowadzimy rekrutację do grup terapeutycznych, których spotkania rozpoczną się w nowym roku szkolnym. Zależy nam na dotarciu do szkół, rodziców, wszystkich instytucji pracujących z dziećmi i młodzieżą.
Poradnie działają w ramach istniejących jednostek prowadzonych przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż w Czechowicach-Dziedzicach i w Pszczynie.

Poradnia Uzależnień Behawioralnych w Pszczynie działa w strukturze Poradni Leczenia Uzależnienia i Współuzależnienia mieszczącej się w Ośrodku Psychoprofilaktyki:
Pszczyna, ul. Paderewskiego 3, tel. 515 804 156
Poradnia Uzależnień Behawioralnych w Czechowicach-Dziedzicach działa w strukturze Poradni Leczenia Uzależnienia mieszczącej się w Miejskim Ośrodku Terapii Uzależnień:
Czechowice-Dziedzice, ul. Nad Białką 1b, tel. 510 243 61